Bilinmeyen Numaralar Nasıl Sorgulanır?

Günümüzde ki en önemli iletişim araçlarından birisi telefondur.  Telefon numaraları sosyal medya hesapları aracılığıyla pek çok kimse tarafından bulunabilmektedir. Bu duruma bağlı olarak bilinmeyen numaralardan rahatsız edilmek kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bir çok kimse rahatsız edildiği numaranın kime ait olduğunu öğrenmek ister. Bilinmeyen numaranın sahibi kayıtlı ise bulmak kolay olmaktadır. Genellikle numara sahiplerinin bilgisini bulmak için resmi yollara başvurulmaktadır. Aksi halde bu durumdan istifade etmek isteyen firmalar tarafından dolandırılabilinmektedir.  Operatörlerin sorgulama yöntemlerine başvurmak bilinmeyen numara sorgulama yöntemleri arasındadır.  Bilinmeyen numara bulma yöntemleri arasında operatörlerin mesaj sistemleri de mevcuttur. Operatörlerin belirlediği sorgulama numarasına bilinmeyen numara yazılarak hattın kime ait olduğu öğrenilebilmektedir.

Numara Sorgulama Yöntemleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilinmeyen numaraların sorgulama yollarında da farklılıklar olmuştur.  En iyi numara sorgulama sitesi operatörlere ait olan sitelerdir.  Bu sitelerden numaraların kime ait olduğu bulunabilmektedir. Ayrıca numaranın hangi şehre kayıtlı olduğu bilgisini almak da mümkün olmaktadır. Ancak bu bilgi mesaj yoluyla sorgulama sistemlerine açık değildir.  Operatörlerin sorgulama hizmetleri herkese açık olmakla birlikte 7/24 ulaşılabilmektedir. Bilinmeyen numaranın hangi operatöre bağlı olunduğu bilinmiyorsa hepsine başvurulması gerekir.  Eğer şüphe duyulan bir şahıs varsa ad ve soyad bilgilerinden numarasına ulaşılabilmektedir. Bu yöntem her operatör için geçerlidir. Şahsın numarasının kayıtlı olduğu il veya ilçe hakkında ki bilgi numara bulma işlemini kolaylaştırmaktadır.

Arayan numarayı bulma uygulaması günümüzde birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.  Operatörlerin belirlediği sorgulama sistemleri sayesinde bilinmeyen numaraların sahipleri belirlenmektedir. Diğer taraftan sorgulama hizmetleri veren resmi olmayan firmalara güven olmamaktadır. Aksi halde mahkemelik olma durumu yaşanılabilmektedir. Bilinmeyen numaraların sahipleri öğrenildikten sonra arama hususunda ısrarcıysalar polise başvurmak gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*