Numara Sorgulama İşlemleri

Her geçen gün çok daha yoğun bir şekilde tercih edilen numara sorgulama çeşitli internet siteleri üzerinden yapılabilmekteydi. Ancak ortaya çıkan olumsuz durumlardan dolayı 2018 yılında yasal bir düzenlemeye gidilmiştir. Bu kapsamda birçok web site engellenirken ortaya çıkan dolandırıcılık durumlarına karşı da tedbirler ve yaptırımlar bulunmaktadır.

Yapılacak numara sorgulama işlemleri tüm operatörler için geçerli olmakla birlikte numaranın kim üstüne kayıtlı olduğunun ortaya çıkmasını beraberinde getirmektedir. Bununla birlikte işlem için kişinin herhangi bir engelleme başvurusunda bulunmamış olması da gerekmektedir. Aksi durumda bu numara kimin sorusu cevapsız kalırken operatör servisleri üzerinden de numara sahibi hakkında bilgi alınabilmektedir. Sizi arayan numaranın kime ait olduğunu Google üzerinden yapılacak sorgulama ile de öğrenebilirsiniz. Bunun için numara bilgisinin yazılması yeterli olurken gerekli bilgiler çıkabilmektedir. Numara bilgisi yazılırken tırnak işaretine alınması gereklidir. Sayıların bitişik olarak yazılması da önem taşırken kişisel değil, kurumsal numaralarda Google kullanımı olabilmektedir. Ayrıca olarak sağlanan bir başka hizmet ise milyonlarca kullanıcıya sahip olan Whatsapp uygulamasıdır. Uygulama üzerinden de sorgulama yapılarak numaranın kime ait olduğu öğrenilebilir. Ayrıca farklı internet siteleri üzerinden de telefon numarasının öğrenimi söz konusu olurken saniyeler içinde sonuç alınabilmektedir.

Numara Sorgulama Nedir?

Numara bulma işlemlerinde tercih edilen uygulamaların başında ise bilinmeyen numara sorgulama servisi gelmektedir. Telefon bilgilerinin girilmesinden dolayı hemen hemen tüm üyelere ait telefonlar kayıt altına alınmaktadır. Bundan dolayı telefon numarasının girilmesiyle üye bilgilerine ulaşılması söz konusu olmaktadır. Sizi arayan numaranın girilmesi durumunda numaranın kişisel verilerinin ortaya dökülmesi ise arkadaşlık durumuna bağlıdır. Arkadaşlık isteği kabul edilmemiş kişiler için böyle bir işlemin yapılabilmesi imkân dahilinde değildir. Aynı zamanda üye olan kişinin telefon bilgilerinin gizlenmiş olması durumunda numara bulma olanağı da ortadan kalkmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*