Numaradan Nasıl İsim Sorgulayabiliriz?

Günümüz teknoloji çağında kişiler ve kurumlar hiçbir zorluk olmadan telefon numaralarına kolayca ulaşabiliyor. Bu şekilde telefon numaralarına ulaşıp rahatsız eden insanlar, arayan numarayı sonradan görüp cevap verilmemiş ama kim olduğu merak edilen çağrılar, ulaşmak istenilen bir kişi ama yıllar önce izini kaybettiğimiz insanların numarasını sorgulamak artık günümüz şartlarında mümkün. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya hesapları aracılığıyla herhangi bir arkadaşımızın ya da ulaşmamız gereken birisinin numarasına ulaşabiliyoruz. Peki ya numaradan isim bulma nasıl yapılıyor hiç araştırdınız mı?

Artık her telefonun kendi hattı hangisiyse o hattın dahil olduğu sorgulama hizmeti veren numarayla arayan kişinin kim olduğunu kolayca öğrenebiliyoruz. Telefon numarasından isim sorgulama işleminin yapılabilmesi için ön koşullardan biri de kullanıcının şahsi bilgilerini hattını alırken paylaşmış olmasıdır. Hatta bilgilerini paylaşmamış bir kişinin numarasından kim olduğunu anlamamız oldukça güç olacaktır. İnsanların son zamanlarda şahsi bilgilerini paylaşmadığına dikkat çekmek istiyorum. Artık birçok bilgiler kötü amaçlarda kullanılmaya başlandığını görünce insanlar tedirgin olup bilgilerini paylaşmamayı tercih ediyor. Bunun önüne geçebilmek için daha güvenli bir ortam oluşturulması gerektiğini düşünüyorum.

Numaradan isim sorgulama işlemini gerek internet üzerinden gerekse operatörümüz aracılığıyla yapabiliyoruz. Bunun dışında ilk olarak Facebook uygulamasını düşünelim. Günümüzde Facebook kullanmayan insan sayısı oldukça azdır. Facebookta kişisel bilgilerinde kişi numarasını paylaşmış ise arama butonuna numarayı yazarak arayan numaranın kim olduğunu bulabiliriz. Şayet gizliyse bir diğer yöntem olan Whatsapp uygulamasını deneyebiliriz. Whatsapp ‘ta bulabilmek için bizi arayan numarayı herhangi bir isimle kaydedip profil resmine bakarak kim olduğunu tanıyor muyuz tanımıyor muyuz anlayabiliriz. Ancak bunun için telefonun akıllı telefon olması ve uygulamanın indirilirmiş olması gerekmektedir. Bunların dışında en sık kullanılan arama motoru Google bulunmakta. Ancak Google uygulamasında arama butonuna numarayı yazdığımızda birçok reklam amaçlı siteyle karşılaşıyoruz. Arama yaparak Google’da bulmamız çok zor oluyor böylece. Arayan numara banka veya kurum-kuruluş ise ancak numaranın kime ait olduğunu öğrenebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*